Przedterminowe wybory parlamentarne 5 czerwca wygrała prawicowa Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO-DPMNE). W skład 24-osobowego rządu wchodzi 14 ministrów tej partii. Partia Grujewskiego weszła w koalicję z Demokratycznym Związkiem na rzecz Integracji (DUI) - partią mniejszości albańskiej.

Reklama

Powodem decyzji o rozpisaniu wcześniejszych wyborów był prawie półroczny bojkot parlamentu przez największą partię opozycyjną, postkomunistyczny SDSM (Socjaldemokratyczny Związek Macedonii). Zarzucała on rządzącej WMRO-DPMNE złą politykę gospodarczą i niedemokratyczne praktyki.

Grujewski, któremu prezydent Gjorge Iwanow powierzył misję utworzenia nowego rządu, jest premierem po raz trzeci; w parlamencie zapowiedział, że priorytetem jego gabinetu będzie członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną, rozwój gospodarki i obniżenie bezrobocia. Bez pracy w Macedonii pozostaje 31 procent ludności czynnej zawodowo.

Premier potwierdził, że Macedonia dąży do rozwiązania konfliktu z Grecją w sprawie swojej nazwy. Grecja uważa, że nazwa "Macedonia", jakiej używa jej północny sąsiad, świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji o tej samej nazwie. Ateny zablokowały już wejście Macedonii do NATO; a negocjacje tego kraju z UE jeszcze się nie zaczęły. (PAP)

Reklama

jo/ ro/

9487920