Drobny śnieżek sparaliżował Rzym
Wystarczyły drobne opady śniegu, by sparaliżować Rzym. Chaos opanował ulice, kierowcy stali w godzinnych korkach. A to były zapowiadane zmiany w pogodzie, do których władze się przygotowały.
- Akcja ratunkowa w Beskidach. GOPR pomógł wyczerpanym turystom
- Jak wyczarować śnieg z wrzątku? Nie rób tego na własną rękę!
- Polacy za kierownicą fiata wysoko w rajdzie Monte-Carlo Historique
- Zaśnieżona lub oblodzona jezdnia pozwala jechać rowerem po chodniku
- Padł rekord zimna: minus 36 stopni. To jeszcze nie koniec!
- Mróz sparaliżował Europę. Nie żyje ponad sto osób
- Śledztwo w Rzymie. Atak zimy pod lupą prokuratorów
- Polski autokar rozbił się w Saksonii. Są ofiary
-
Na całej połaci śnieg. Zima w Bieszczadach
- Matura bez bólu >>
Pogoda
POLSKA
Niedziela 2012-05-20

temp. min 3°C max. 27°C
opady:
śladowe opady
Twoje miasto:
Program TV
Sprawdź program swojej ulubionej stacji:
03.02. Rzym (PAP) - Niewielkie, zapowiadane od kilku dni opady śniegu w Rzymie sparaliżowały w piątek miasto. Podczas gdy turyści podziwiali pokryte białym puchem zabytki, rzymianie zmagali się z gigantycznymi korkami na ulicach. Zamknięto wszystkie szkoły.
Mimo pełnej mobilizacji wszystkich służb, postawienia w stan gotowości 500 ochotników i przygotowania worków z solą doszło do całkowitego chaosu na głównych ulicach, drogach dojazdowych do Wiecznego Miasta oraz na obwodnicy. W korkach na wiele godzin utknęły tysiące samochodów, autobusy komunikacji miejskiej i autokary wycieczkowe. Na niektórych drogach w rejonie stolicy sytuacja była tak poważna, że trzeba było udzielić pomocy przemarzniętym ludziom w zablokowanych pojazdach.
Obliczono, że na trasy wyjechało o 75 procent autobusów mniej. Tylko na północ od Rzymu spadły znaczne ilości śniegu. Szacuje się, że w niektórych miejscach u wylotu autostrady było go aż pół metra. W wielu miejscach były to jedynie przelotne śnieżyce i opady deszczu z szybko topniejącym śniegiem. Jednak paraliż, który dotknął samo miasto, jest rezultatem przede wszystkim tego, że rzymscy kierowcy nie są przyzwyczajeni do jazdy po śniegu i nie są w stanie wjechać bez opon zimowych i łańcuchów na liczne w mieście pagórki i wzniesienia, na jakich wiją się ulice.
Odpowiedzialność zrzuca się też na służby miejskie, które nie zdołały zapanować nad chaosem i rozładować korków. Pojawiły się liczne komentarze w mediach, że sytuacja w Rzymie, w którym spadło kilka centymetrów śniegu, wygląda, jakby doszło w nim do klęski żywiołowej. Władze zaapelowały do mieszkańców, by bez potrzeby nie wychodzili z domów i unikali jazdy do centrum miasta.
Po dniu kompletnego paraliżu burmistrz Gianni Alemanno podpisał dekret, w którym zabronił kierowcom jazdy po mieście do niedzieli bez zimowych opon albo łańcuchów. Te zaś bardzo trudno zdobyć Tymczasem na ulicach Wiecznego Miasta pojawili się narciarze, którzy uznali, że jest to najlepszy środek lokomocji. Alarm śniegowy ma obowiązywać do niedzieli. Na sobotę zapowiedziano kolejne śnieżyce.
Źródło: PAP
![[Aktualizacja] Trzęsienie ziemi we Włoszech. Są zabici i ranni](http://6.s.dziennik.pl/pliki/3521000/3521868-trzesienie-ziemi-we-wloszech-90-68.jpg)
![[Aktualizacja] Wybuch bomby przed włoską szkołą. Są zabici i ranni](http://6.s.dziennik.pl/pliki/3520000/3520681-liceum-w-brindisi-90-68.jpg)


























~Gonder2012-02-05 06:32
Przecież ssaki dostały już dawno ultimatum od natury albo się dostosują do klimatu albo wyginą. możemy tylko zazdrościć dinozaurom, przez 120 muilionów lat prognozy w mediach brzmiały będzie ciepło i wilgotno, a ssaki - poczytajcie sobie Nowe Spojrzenie na Starą Planetę.
~nas2012-02-04 00:02
Ech, to globalne ocieplenie...
~fafik2012-02-03 23:48
skoro na ulicach pojawili się narciarze, to chyba nie był to "drobny" śnieżek...
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!