93-letni Mandela, który od wielu lat cierpi na bóle brzucha i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej, jest w dobrym nastroju i ma się dobrze - zakomunikował rzecznik kancelarii obecnego prezydenta Jacoba Zumy.

Nie podano, w jakim szpitalu w Johannesburgu Mandela przebywa, informując jedynie, że poddano go badaniom diagnostycznym.

Przed rokiem b. prezydent był kilka dni hospitalizowany w szpitalu Milpark w Johannesburgu z powodu zapalenia dróg oddechowych. Jak wówczas tłumaczono, Mandela cierpi na schorzenia związane z wiekiem, które muszą być stale leczone.

Za walkę z apartheidem Mandela został uwięziony na 27 lat. Uwolniony w 1990 roku, rozpoczął negocjacje z białym reżimem RPA, co doprowadziło do rozpisania - wygranych przez niego - wyborów prezydenckich w 1994 roku. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

W 1999 roku, po zakończeniu jedynej kadencji prezydenckiej, zrezygnował całkowicie z uprawiania polityki i wycofał się z życia publicznego.

Po raz ostatni Mandela pojawił się publicznie podczas uroczystości zakończenia piłkarskich mistrzostw świata, które rozgrywane były w RPA w połowie 2010 roku.