Ze wzruszeniem dowiedziałem się o straszliwej katastrofie kolejowej, jaka wydarzyła się zeszłej nocy na trasie między Warszawą a Krakowem i okryła Polskę żałobą. W tych szczególnie tragicznych i bolesnych okolicznościach pragnę przekazać polskim władzom i polskiemu narodowi wyrazy pełnej solidarności, a rodzinom ofiar i ich najbliższym, tak okrutnie doświadczonym, moje najszczersze kondolencje - głosi oświadczenie ministra Jupp, przekazane w niedzielę wieczorem PAP przez francuską ambasadę.

Kondolencje wysłał też brytyjski premier David Cameron w piśmie do premiera Donalda Tuska. Rząd brytyjski łączy się myślami z ofiarami tej strasznej katastrofy i ogromnie im współczuje - napisał premier Wielkiej Brytanii.

Jestem zaszokowany i ze smutkiem myślę o tragicznej katastrofie kolejowej, która wydarzyła się w Szczekocinach. Z uwagą obserwuję rozwój sytuacji. W tym trudnym czasie pragnę Tobie i rodzinom oraz przyjaciołom ofiar tej tragedii przekazać wyrazy najgłębszego współczucia. Myślami jestem z tymi, którzy w tej katastrofie odnieśli obrażenia oraz z ich bliskimi - napisał Cameron do szefa polskiego rządu.

Wcześniej kondolencje Tuskowi przekazała m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Według dotychczasowych danych, zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.