Tytuł w brukselskim "Le Soir" Stan szoku odzwierciedla ogólne nastroje - pisze AFP.

Cytując radosne wpisy z blogu szkolnej wycieczki, która zakończyła się wypadkiem, dziennik zauważa: Wszyscy kiedyś z niepokojem czekaliśmy na wiadomości po tym, jak widzieliśmy nasze dziecko wsiadające do autobusu czy pociągu w drodze na piękną wycieczkę. Ból rodziców ofiar wypadku - dodaje dziennik - wczoraj momentalnie stał się naszym.

"Derniere Heure" poświęca tragedii 14 stron w wydaniu opatrzonym tytułem "Żałoba narodowa". Dzienniki grupy Sud Presse wybijają w tytule godzinę wypadku we wtorek wieczorem: 21.15 - szczęście się roztrzaskało.

Na dziesiątkach stron piszą o tragedii pod Sierre dzienniki flamandzkojęzyczne; ofiary wypadku uczyły się w trzech szkołach w regionie Flandrii. Nie ma odpowiedzi na pytanie: dlaczego (to spotkało) moje dziecko? - zauważa "De Morgen".

"Het du Morgen" otwiera wydanie słowami niezmierzony ból i zamieszcza fotografie 28 ofiar śmiertelnych wypadku i 24 rannych. Nie tak powinny się kończyć ferie zimowe. (...) Czasami przeznaczenie zadaje cios. Czasami nie ma na kogo zrzucić winy, pozostaje tylko bezsilność - głosi artykuł redakcyjny.

"Der Standaard" informuje na pierwszej stronie: Sierre, 13 marca 2012 roku - 28 zabitych, 24 rannych. Obok widnieje fotografia tunelu na autostradzie A9, w którym doszło do wypadku.

Narodowa tragedia zatrzymała zwykły bieg wypadków. Wiemy wszyscy, że te momenty są krótkie. Są jednak dość długie, by odczuć na nowo to, co jest naprawdę ważne w życiu - pisze dziennik, zauważając, że wydarzył się najgorszy koszmar, taki, który uderza w najboleśniejsze miejsce - nasze dzieci.

We wtorek wieczorem autokar z belgijskimi uczniami wpadł na ścianę w tunelu na autostradzie w kantonie Valais (niem. Wallis), w Szwajcarii, skąd dzieci wracały z nart z powrotem do Belgii. W autobusie były 52 osoby. Z nieznanych przyczyn autokar zjechał na prawo i uderzył czołowo w betonową ścianę zatoki awaryjnej. Zginęło 22 dzieci i sześć osób dorosłych, w tym dwaj kierowcy. W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h.