Zaznaczyła, że teraz i w przyszłości zamierza poświęcić się służbie dla kraju i ludzi. Pod adresem towarzyszącego jej małżonka, 90-letniego księcia Edynburga Filipa, powiedziała, iż był dla niej nieustającym wsparciem. Parlament nazwała "ostoją konstytucji".

W ocenie komentatorów pewnym dysonansem było powitanie monarchini wygłoszone przez spikera Izby Gmin Johna Bercowa. Elżbieta II wyglądała na zdziwioną, gdy Bercow w dość zagadkowy sposób określił ją jako kalejdoskopową królową kalejdoskopowego narodu w kalejdoskopowym kraju.

W czasie wizyty królowej dokonano prezentacji witrażu, który członkowie obu izb parlamentu ufundowali monarchini z okazji jej diamentowego jubileuszu, składając się po 5 tys. funtów.

Witraż, przedstawiający królewski herb z lwem i jednorożcem, składa się z 1,5 tys. kawałków szkła połączonych ołowiem. Przy jego produkcji zastosowano tradycyjną technikę, zasadniczo niezmienioną od 800 lat. Dar parlamentarzystów dla monarchini ozdobi najstarszą część parlamentu.

Zgodnie z tradycją na czas wizyty monarchini państwową flagę powiewającą nad budynkiem Pałacu Westminsterskiego zamieniono na królewską. Przed pojawieniem się monarchini grała orkiestra wojskowa Gwardii Szkockiej, a samo wejście Elżbiety II obwieściły fanfary. Królowa przemawiała ubrana w jasnożółty kostium i płaszcz.

Na przestrzeni 60 lat rządów Elżbieta II współpracowała z 12 premierami i podpisała ponad tysiąc ustaw. Mimo zaawansowanego wieku dokonuje obecnie objazdu królestwa, odwiedzając wybrane miasta.

W brytyjskim systemie monarchii konstytucyjnej monarcha panuje, ale nie rządzi. Elżbieta II otwiera sesje parlamentu, przedstawiając agendę legislacyjną rządu. Odczytuje wówczas przemówienie napisane jej przez rząd. Tym razem wygłosiła przemówienie napisane przez jej osobistych doradców, na który rząd nie miał wpływu.

Uprzednio Elżbieta II przemawiała do połączonych izb parlamentu w latach 1977 i 2002 z okazji srebrnego i złotego jubileuszu panowania.

Jako jedyny brytyjski monarcha przed Elżbietą II diamentowy jubileusz obchodziła w 1897 roku jej praprababka, królowa Wiktoria. Główne obchody diamentowego jubileuszu jej praprawnuczki zaplanowano na czerwiec.