Posłużenie się taką bronią gdziekolwiek, przez kogokolwiek i w jakichkolwiek okolicznościach, narusza prawo międzynarodowe. Taka zbrodnia przeciwko ludzkości musi pociągnąć za sobą poważne konsekwencje dla tego, który jej użył - mówił Ban Ki-moon. 

Opozycja syryjska poinformowała w środę, że wojska wierne prezydentowi Asadowi użyły przeciwko rebeliantom broni chemicznej na przedmieściach Damaszku. Miało zginąć nawet półtora tysiąca ludzi. Władze syryjskie zaprzeczają tym doniesieniom.

Sekretarz Generalny ONZ poinformował, że zakończono przygotowania do międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii w Genewie, a dla jej zwołania niezbędna jest tylko gotowość udziału w niej syryjskich władz i opozycji. 

Spotkanie ekspertów przed konferencją zwaną "Genewa-2" zaplanowano na 28 sierpnia.

Ban Ki-moon podkreślił, że stara się, by do konferencji doszło najszybciej jak to będzie możliwe. Pracowaliśmy nad tym usilni"- zaznaczył. 

Konferencja 'Genewa-2 ma doprowadzić do zakończenia trwającego od marca 2011 roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii, w wyniku którego życie straciło już ponad 100 tysięcy ludzi.