Snowden zaczyna pracę już jutro, a poinformował o tym reprezentujący jego interesy w Rosji adwokat Anatolij Kuczeriena. Amerykanin będzie pracował w - jak się wyraził prawnik - jednej dużych rosyjskich kompanii. - Jego zadaniem będzie wspieranie i rozwijanie jednego z wielkich serwisów internetowych - cytuje Kuczerienę agencja Interfaks. Adwokat odmówił jednak podania, o jaki serwis chodzi.

Pojawiło się przypuszczenie, że chodzi o "rosyjski Facebook", czyli serwis VKontakte. Biuro prasowe odmówiło jednak komentarza w tej sprawie, wiadomo jednak - mówił o tym sam założyciel serwisu Paweł Durow - że Snowden dostał od niego propozycję pracy.

Szczegóły dotyczące tego, jak radzi sobie w Rosji Edward Snowden, trzymane są w największej tajemnicy. Jego adwokat tłumaczy to tym, że zagrożenie represjami ze strony USA wciąż jest bardzo wysokie. Kuczeriena ujawniał tylko, że Amerykanin wiele podróżuje po kraju, czyta klasykę rosyjskiej literatury i szuka pracy.

Edward Snowden stoi za ujawnieniem dokumentów, które świadczą o stopniu inwigilacji podjętej przez amerykańskie służby specjalne. Amerykanin otrzymał azyl w Rosji, wiadomo jednak, że gotowy jest przyjąć go także Ekwador.