Zbliża się moment zniszczenia syryjskiej broni chemicznej. Taką informację przekazali norweskim mediom w Oslo przedstawiciele Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej OPCW. Według tego źródła, siły rządowe uzyskały kontrolę nad autostradą konieczną do wywiezienia z kraju zapasów broni chemicznej. Jutro przedstawiciele organizacji odbiorą tegoroczną pokojową nagrodę Nobla.

Autostrada, kontrolowana przez syryjskie siły rządowe, łączy stolicę kraju Damaszek z portem Latakia nad Morzem Śródziemnym. Stamtąd dwa statki typu ro-ro, przygotowane przez siły zbrojne Danii i Norwegii, wywiozą kontenery z bronią chemiczną. Ochronę przy załadunku i podczas transportu morskiego zapewnią dwie fregaty marynarek wojennych obu tych państw.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Instytucie Noblowskim w Oslo dyrektor generalny OPCW Ahmet Uzumcu mówił, że jednym z najważniejszych obecnie zadań organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa jej inspektorom, uczestniczącym w tej operacji. Wiadomo, że mają być oni ochraniani przez wojskową grupę wydzieloną z duńskich sił specjalnych. Dyrektor generalny OPCW potwierdził też, że przyjęty został wariant zniszczenia syryjskiej broni na morzu na jednym z amerykańskich okrętów wojennych, na którym umieszczono odpowiednie instalacje. Nazwa okrętu i rejon jego działań nie zostały ujawnione. Uzumcu wyraził nadzieję, że do lutego 2014 zapasy tej broni zostaną zutylizowane.Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Michał Haykowski Sztokholm/em/