Chiński lodołamacz "Śnieżny Smok" utknął na Antarktydzie

2014-01-03 13:45 | Aktualizacja: 13:46
Antarktyda - zdjęcie ilustracyjne

Antarktyda - zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock)

Wczoraj uratowano 52 pasażerów rosyjskiego statku "Akademik Szokalski", który został unieruchomiony pośród lodów Antarktydy. W akcji brał udział chiński śmigłowiec. Dziś los jednostki badawczej podzielił jednak chiński lodołamacz, z pokładu którego wczoraj startował śmigłowiec ratowniczy.
Pasażerowie rosyjskiego statku swoją wolność zawdzięczają "Śnieżnemu Smokowi". Taką nazwę nosi bowiem chiński lodołamacz, któremu udało się dopłynąć najbliżej jednostki uwięzionej w lodach Antarktydy. To z jego pokładu wystartował śmigłowiec, który uratował pasażerów rosyjskiej jednostki. 52 uczestników rejsu zostało przetransportowanych na australijski lodołamacz "Aurora Australis", znajdujący się już na otwartych wodach.

Dziś okazało się, że chińska jednostka sama może potrzebować pomocy. "Śnieżny Smok" również na razie jest unieruchomiony. Próbę odpalenia silników lodołamacza zaplanowano na jutro. Pokrywa lodowa w miejscu, do którego dopłynął "Akademik Szokalski" sięga nawet 3 metrów grubości.


Źródło: IAR
Wypowiedzi: 3
  • ~Eric - Melbourne2014-01-04 01:38

    Nie maja innego wyjscia , musza czekac na upragniony '' global warming''.

  • ~StJ2014-01-03 21:49

    Ta historia zaprzecza tezie o ocieplaniu się klimatu, o topnieniu lądolodu Antarktydy!! Dwa Lodołamacze uwięzione w lodach Antarktyki!! Za dwa miesiące koniec antarktycznego lata i nawet słynny lodołamacz Lenin ich nie uwolni!! Histeria z ocieplaniem się klimatu to hucpa obliczona na zyski tzw. producentów czystej energii!!Za głuPOtę Tuska zapłaci głupi POlski POdatnik, bo ceny energi wzrosną o 100%!!

  • ~Bolo2014-01-03 14:32

    W Sylwestra 1981 też się nachlałem, jak smok, i utknąłem w zaspie! Ledwo mnie wyciągnęli!


Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV