Ponad milion dolarów kary ma zapłacić jeden z najbardziej znanych chińskich reżyserów - Zhang Yimou (czyt: dżan imu). Twórca takich kinowych hitów jak "Czerwone sorgo" podpadł władzom, bo złamał politykę jednego dziecka. Kiedy ujawniły to media, reżysera postanowiono przykładnie ukarać.

Sprawa dzieci Zhang Yimou najpierw wywołała oburzenie chińskiej opinii publicznej. Kiedy media opisały, iż znany i hołubiony przez władze twórca ma troje dzieci, mało kto solidaryzował się z reżyserem. Przez media przetoczyła się fala negatywnych komentarzy, w których zwracano uwagę, że Chiny są państwem równych i równiejszych. Władze postanowiły ukarać Zhanga Yimou i naliczyły mu prawie 7,5 miliona juanów kary za naruszenie polityki jednego dziecka.

To największa kara finansowa, którą nałożono na kogokolwiek od wprowadzenia polityki jednego dziecka pod koniec lat 70-ych ubiegłego wieku. Teraz internauci solidaryzują się z Zhang Yimou. W większości komentarzy przeważa opinia, że wymiar sankcji finansowych jest zbyt duży. Ostatnio chińskie władze poluzowały politykę jednego dziecka, ale nie została ona zniesiona.