Wczoraj deputowani głosami opozycji i części byłych posłów Partii Regionów uchwalili postanowienie o wycofaniu wojsk i skasowaniu ogłoszonej przez władze operacji antyterrorystycznej.

Janukowycz odda władzę? Szczegóły POROZUMIENIA. Relacja na żywo!

Powrót do konstytucji ograniczającej władzę prezydenta to jeden z głównych postulatów opozycji. Wczoraj o zamiarze głosowania o ustawie zasadniczej powiadomił deputowany partii Batkiwszczyna Serhij Sobolew. Ponadto ma być mowa o odpowiedzialności prokuratora generalnego za ostatnie wydarzenia. Opozycja domaga się rozpoczęcia śledztw wobec odpowiedzialnych za przelew krwi w Kijowie.

Wczoraj większość Partii Regionów zbojkotowała posiedzenie. Pojawili się tylko nieliczni, kilku ogłosiło swoje wyjście z frakcji Regionów. Dziś wszyscy posłowie Partii Regionów mają się już stawić w parlamencie. W Radzie najwyższej pojawił się też nieobecny wczoraj szef parlamentu Wołodymyr Rybak.

Kierunek prac parlamentu będzie też pewnie zależał od treści porozumienia między prezydentem i liderami opozycji. Według informacji w ukraińskich mediach Janukowycz utraci cześć władzy w ciągu 48 godzin - to ma być istotą porozumienia między władzą, opozycją i przedstawicielami Unii. Tak przynajmniej twierdzi, powołując się na swoje źródła gazeta "Ukraińska Prawda".

Ograniczenie władzy ma się odbyć poprzez powrót do konstytucji z 2004 roku. Ponadto, jak twierdzi gazeta Wiktor Janukowycz miał się zgodzić na przedterminowe wybory prezydenckie w grudniu tego roku. W ciągu 10 dni ma powstać nowy rząd.