Budżet Ukrainy jest pusty - mówił w parlamencie w Kijowie Arsenij Jaceniuk, który ma zostać premierem. Polityk Batkiwszczyny powiedział, że w związku z tym nie obiecuje polepszenia życia Ukraińców ani dziś, ani jutro. Naszym zadaniem jest stabilizacja sytuacji w kraju - mówił. Poinformował też, że obecnie zadłużenie Ukrainy wynosi 75 mld dolarów.

O rozgrabienie publicznych pieniędzy oskarżył ekipę Wiktora Janukowycza. Jak dodał, poprzedni rząd wyprowadził 70 miliardów dolarów, wzrasta bezrobocie, z ukraińskich banków i firm są wycofywane inwestycje. Ekipa Janukowycza jest winna Rosji za kupno gazu 1,8 mld dolarów. Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w związku z tym konieczne są niepopularne decyzje , m. in. ograniczenie programów socjalnych. Mówił też, że rząd ukraiński musi natychmiast rozpocząć rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Przyszły premier podkreślił, że trzeba teraz zapewnić jedność państwa ukraińskiego. Dodał, że oczekuje, iż Rosja nie będzie wspierać separatystów i byłych dygnitarzy ukraińskich, przeciwko którym są wszczęte sprawy karne. Przede wszystkim mówię o Wiktorze Janukowyczu - zaznaczył Jaceniuk. Rosjanie nie walczcie z wami, jesteśmy waszymi przyjaciółmi i partnerami - apelował. Podkreślił też, że przyszłość Ukrainy jest w Europie, dlatego do kluczowych zadań rządu należy zbliżenie do integracji z UE.

Arsenij Jaceniuk mówił o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w państwie. Zapowiedział, że każdy, kto znajduje się na ulicach z bronią w ręku, będzie karany. Zdaniem Jaceniuka, kluczowe jest też przeprowadzenie demokratycznych i transparentnych wyborów. Polityk zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o urząd prezydenta.