Specjalny oddział włoskich karabinierów (ROS) zatrzymał dziś 24 włoskich separatystów pod zarzutem terroryzmu, działalności wywrotowej. Tworzyli oni ruch zwolenników oderwania regionu Wenecja Euganejska od reszty kraju.

W ramach operacji zatrzymany został między innymi były deputowany prawicowej, parlamentarnej Ligi Północnej Franco Rocchetta i Lucio Chiavegato, jeden z organizatorów sfałszowanego internetowego "referendum", w którym większość mieszkańców tego regionu miała opowiedzieć się za jego oderwaniem od Włoch.

Prokuratura ustaliła, że chcieli oni agresją i przemocą doprowadzić do buntu w tym regionie. Policja skonfiskowała też zbudowany z traktora opancerzony "czołg". Pojazd ten pojawił się wcześniej na jednym z wieców zwolenników proklamowania Republiki Weneckiej. Członkowie organizacji planowali wjechać tym pojazdem na plac Świętego Marka.

Cała historia przypomina wydarzenie, do jakiego doszło w Wenecji w maju 1997 roku, gdy w nocy z 8 na 9 podobna grupa wywiesiła na dzwonnicy bazyliki św. Marka flagę Republiki Weneckiej. W ten sposób uczczono dwustulecie jej upadku. W tamtej akcji wykorzystano traktor przerobiony na pojazd pancerny.