Wolfgang Schaeuble powiedział podczas spotkania ze studentami, że argumenty użyte przy przyłączeniu Krymu do Rosji "są tymi samymi, które stosował Hitler do aneksji Sudetów".

W 1938 roku Trzecia Rzesza zagarnęła zachodnią część Czechosłowacji, w której tzw. Niemcy sudeccy stanowili większość.

Od wypowiedzi swojego ministra zdystansowała się Angela Merkel. Niemiecka kanclerz zapytana o tę sprawę podczas konferencji prasowej powiedziała, że aneksja Krymu jest inną sytuacją. Dodała jednak, że to pogwałcenie prawa międzynarodowego.

W ostatnich dniach minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, przemawiając do słuchaczy jednej z berlińskich szkół, przeprowadził niedopuszczalną historyczną paralelę między reintegracją Krymu z Rosją a polityką Hitlera związaną z zajęciem w roku 1938 Kraju Sudeckiego ówczesnej Czechosłowacji i przejęciem następnie kontroli nad całym czechosłowackim terytorium - oświadczyło rosyjskie MSZ, cytowane przez tvn24.pl.

Uważamy takie pseudohistoryczne analogie czynione przez niemieckiego ministra za prowokacyjne - napisano w oświadczeniu. - Takie porównanie to skandaliczna manipulacja faktami historycznymi - dodano.

Zajmujący wysokie ministerialne stanowisko urzędnik państwowy w Niemczech powinien liczyć się ze słowami - zauważa rosyjskie MSZ.