Amerykański ambasador przy OBWE powiedział że Rosja zgromadziła dziesiątki tysięcy żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą. Wezwał też Moskwę do zaprzestania działań zmierzających do eskalacji konfliktu. Mamy mocne dowody na to, że na granicy rosyjsko-ukraińskiej w zgromadzone są dziesiątki tysięcy żołnierzy w stanie gotowości bojowej - powiedział dziennikarzom Daniel Baer po nadzwyczajnym posiedzeniu 57 członków Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Zdaniem Baera, Rosja powinna podjąć kroki w kierunku ograniczenia działań nakręcających kryzys. To oni odegrali główną rolę w tym kryzysie i powinni podjąć realne kroki aby ten kryzys zażegnać" - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE. Tymi krokami miałoby być między innymi umożliwienie kontroli ruchu rosyjskich wojsk.Baer i inni dyplomaci powiedzieli dziennikarzom, że delegacja rosyjska podczas posiedzenia nie zabierała głosu.

Premier Ukrainy Arsienij Jaceniuk oświadczył w Kijowie, że protesty we wschodniej Ukrainie, podczas których działacze prorosyjscy zajęli budynki publiczne w trzech miastach są częścią planu destabilizacji Ukrainy i wprowadzenia na jej terytorium rosyjskich żołnierzy.