Rosja nie jest zainteresowana jakąkolwiek konfrontacją ze Stanami Zjednoczonymi, bo rozumie, że nasze wojska mają znaczną przewagę nad rosyjskimi. Nie trzeba nam wojny. To, czego potrzebujemy, to uznanie, że państwa takie jak Ukraina mogą utrzymywać stosunki, ze swoimi wszystkim sąsiadami i nikt, ani Rosja ani Stany Zjednoczone, nie będzie decydował w tej sprawie za Ukraińców - oświadczył prezydent USA Barack Obama w wywiadzie telewizyjnym.

To, co konsekwentnie powtarzałem, że gdy za każdym razem Rosja podejmować będzie tego rodzaju kroki zmierzające do destabilizowania sytuacji na Ukrainie i naruszaniu jej suwerenności ponosić będzie konsekwencje. Widzimy już, że rosyjska gospodarka słabnie, kapitał odpływa z Rosji. Decyzje pana Putina są złe nie tylko dla Ukrainy, ale w dłuższej perspektywie także dla Rosji - stwierdził Obama.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dziś podczas telekonferencji, że między Rosją a USA, nastąpiła znaczna utrata zaufania. Putin chce jednak odbudowania relacji.

Władimir Putin odpowiada na pytania Rosjan. NA ŻYWO

Jak powiedział, nastąpiło to jeszcze przed kryzysem ukraińskim i nie Rosję należy winić za taki rozwój wypadków. Aby polepszyć wzajemne relacje, USA powinny - jak podkreślił - szanować interesy innych oraz międzynarodowe prawo. - USA mogą działać w Jugosławii, Iraku, Afganistanie czy Libii, ale Rosja nie ma prawa chronić swoich interesów - mówił Putin.

Zapewnił, że Rosja jest zainteresowana odbudową zaufania w stosunkach z Waszyngtonem i uczyni wszystko, aby do tego doszło.