Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powinna odgrywać większą rolę w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie - przekonuje minister spraw zagranicznych Niemiec. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung: publikuje gościnny artykuł Franka-Waltera Steinmeiera na temat sytuacji na wschodzie. 

>>>Ciężkie walki pod Słowiańskiem. Nie żyje 30 separatystów

Niemiecki minister pisze o pięciu krokach, które według niego trzeba zrobić, aby spróbować uspokoić sytuację. Po pierwsze, Rosja, USA, Ukraina i Unia Europejska muszą wysłać jasny sygnał, że będą przestrzegać uzgodnień zawartych na kwietniowej konferencji w Genewie. Zdaniem Steinmeiera należało by także zwołać nową konferencję. 

Po drugie, musi dojść do porozumienia w sprawie przeprowadzenia ukraińskich wyborów, które dadzą władzy na Ukrainie demokratyczną legitymację. Równocześnie trzeba stworzyć fora dialogu - na wszystkich szczeblach, na przykład w postaci spotkań przy okrągłym stole. Pomóc przy tym powinno OBWE. Steinmeier pisze też o konieczności prowadzenia szerokiej debaty na temat nowej ukraińskiej konstytucji. A także o konieczności rozbrojenia grup paramilitarnych.