W Kijowie Bronisław Komorowski spotka się z również przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem, który też będzie obecny podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy. Świadkami tego wydarzenia będą przedstawiciele około 20 państw. Stany Zjednoczone ma reprezentować wiceprezydent Joe Biden.

Na uroczystość nie zaproszono prezydenta Władimira Putina. Rosję będzie reprezentował ambasador tego kraju na Ukrainie.

Petro Poroszenko przejął władzę od pełniącego obowiązki prezydenta Ołeksandra Turczynowa. Został on wybrany przez ukraiński parlament po tym, jak poprzedni prezydent Wiktor Janukowycz uciekł z kraju. Stało się to w wyniku wielomiesięcznych i okupionych ponad setką ofiar protestów w Kijowie. Nowe władze oskarżają byłego prezydenta o doprowadzenie kraju do ruiny finansowej i wyprowadzenie z budżetu ogromnych sum pieniędzy. Poroszenko to oligarcha, który poparł protesty na Majdanie. W polityce jest od dawna, związany był zarówno z ekipą pomarańczowych, ale też wcześniej z Partią Regionów Wiktora Janukowycza.

48-letni Petro Poroszenko z wykształcenia jest ekonomistą, ma doktorat z zarządzania. Prywatnie jest żonaty z lekarką, mają czworo dzieci. Marina Poroszenko też ma doktorat, z kardiologii. Zrezygnowała z kariery zawodowej na rzecz rodziny i prowadzenia domu.