Sekretarz Generalny Sojuszu Atlantyckiego wyjaśnił, że chodzi o "co najmniej kilka tysięcy" żołnierzy rosyjskich sprowadzonych ponownie nad granicę w chwili, gdy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zabiega o rozejm. Poroszenko zapowiedział amnestię dla rosyjskich separatystów walczących z ukraińskimi siłami bezpieczeństwa i wojskiem. Zwrócił się też o pomoc do NATO i Unii Europejskiej. 

Rasmussen powiedział, że kryzys ukraiński powinien być dzwonkiem alarmowym dla państw NATO, które redukują swoje wydatki na obronę - w sumie o około 20% od 2008 roku. "W tym samym czasie wydatki wojskowe Rosji wzrosły o połowę"- podkreślił Rasmussen, mówiąc, że Sojusz Atlantycki znalazł się w punkcie zwrotnym.

Porządek światowy, jaki pomagaliśmy zbudować po zakończeniu zimnej wojny jest podważany na różne sposoby i z wielu kierunków - powiedział Anders Fogh Rasmussen w Chatham House. Wskazał tu na próbę zmiany reguł międzynarodowych i odtworzenia sfery wpływów. Dodał jednak do tego zagrożenia ze strony państw i ugrupowań ekstremistów, a także piractwo, terroryzm i ataki cybernetyczne.