Informację przekazał ks. Claudio Giuliodori, kościelny asystent Katolickiego Uniwersytetu, tłumacząc, że wizyta została przełożona. Giuliodori nie powiedzieć nic więcej na temat powodów odwołania.

Jak zapewnił dyrektor biura prasowego Watykanu, ojciec Federico Lombardi wszystkie spotkania na sobotę 28 i niedzielę 29 czerwca zostały potwierdzone i się odbędą. Istnieją podstawy do obaw o zdrowie papieża.

Kolejna odwołana wizyta wywołała spekulacje co do rzeczywistego stanu zdrowia papieża. Włoskie media od razu zaczęły wyliczając kolejne odwołane audiencje i spotkania.

Jednak podejrzenia co do prawdziwego stanu zdrowia papieża podyktowane rzędu dezercji Francesco w ostatnich miesiącach. 4 grudnia, na koniec audiencji generalnej w środę, Bergoglio nagle odwołał spotkanie z kardynałami; 28 lutego Franciszek opóźnił wizyta w rzymskim seminarium. Tydzień przed wyjazdem do Ziemi Świętej, papież anulował pielgrzymkę do Sanktuarium Bożej Miłości, zaplanowaną na 18 maja. Wreszcie, 9 czerwca nagle anuluje przesłuchania do Najwyższej Rady Sądownictwa. 19 czerwca, z powodu niedyspozycji papież zrezygnował z uczestnictwa w procesji Bożego Ciała.

Przedstawiciel kliniki Gemelli przekazał mediom oświadczenie, w którym wyrażają zdumienie i rozczarowanie odwołaniem wizyta papież w ostatniej chwili.