W walkach uczestniczyli żołnierze oraz służba graniczna. Saperzy rozminowali teren przejścia, które od 10 czerwca było kontrolowane przez separatystów.

Andrij Łysenko z Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że saperzy usunęli 15 ładunków wybuchowych na trasach prowadzących do przejścia oraz 20 na samym przejściu. Funkcjonariusze Służby Granicznej rozpoczęli remont pomieszczeń i systemów telekomunikacji oraz przygotowania do wznowienia kontroli paszportowej. 

Prezydent Petro Poroszenko pogratulował wojskowym pierwszego sukcesu. Na temat rozwiązania sytuacji na Wschodzie szef państwa rozmawiał w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Karlem Bildtem.

Według komunikatu służby prasowej ukraińskiego prezydenta, miał on "odnieść się ze zrozumieniem" do decyzji Petra Poroszenki o nieprzedłużaniu zawieszenia broni w Zagłębiu Donieckim. Poparł jednak gotowość prezydenta do jego ponownego ogłoszenia, jeśli będą go przestrzegały obydwie strony, granica rosyjsko-ukraińska będzie kontrolowana przez OBWE, a wszyscy zakładnicy zwolnieni.