Kolejna ważna zdobycz radykalnych dżihadystów z Państwa Islamskiego. Sunnicka organizacja terrorystyczna, która kilka dni temu proklamowała utworzenie kalifatu między Eufratem a Tygrysem, opanowała ważne pole naftowe al-Omar w Dajr az-Zaur w Syrii. Informację przekazało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Do przejęcia doszło po tym, jak bojownicy z walczącego z syryjskim reżimem Frontu al-Nusra wycofali się z pola, zostawiając amunicję. Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali zdecydowaną większość miast w pobliżu granicy iracko-syryjskiej w muhafazie Dajr az-Zaur.

Samo pole naftowe al-Omar kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk w trakcie trwającego ponad trzy lata konfliktu w Syrii. W listopadzie bojownicy z Frontu al-Nusra i kilku innych islamistycznych organizacji przejęli pole po walkach z siłami wiernymi prezydentowi Syrii, Baszarowi al-Asadowi. Pod koniec czerwca Państwo Islamskie proklamowało na okupowanych ziemiach w Syrii i Iraku powstanie kalifatu, opartego na prawie koranicznym.