Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon zaapelował o przeprowadzenie pełnego, jawnego dochodzenia. Sprawą ma się zająć Rada Bezpieczeństwa ONZ - twierdzi źródło Reutera. Do nadzwyczajnego posiedzenia rady ma dojść w piątkowe popołudnie.

Wcześniej podobny apel o międzynarodowe śledztwo wystosowała Unia Europejska, a także NATO. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego napisał, że niezbędne jest natychmiastowe wyjaśnienie okoliczności tragedii. Dodał, że winnych należy osądzić. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że niestabilność w regionie wywołana działaniami prorosyjskich separatystów przyczynia się do zaogniania sytuacji.

Tymczasem pierwszy wicepremier Donieckiej Republiki Ludowej Andrij Pugin zaapelował o przekazanie "czarnych skrzynek" Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu. Separatyści chcą, by śledztwo w sprawie katastrofy na Ukrainie przejął MAK.

Samolot malezyjskich linii lotniczych leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur i został prawdopodobnie zestrzelony. Zginęło ponad 300 osób. CZYTAJ WIĘCEJ >>>