Ogłaszam, że Stany Zjednoczone staną na czele szerokiej koalicji przeciwko terrorystom. Nasz cel jest jasny: osłabimy i zniszczymy Państwo Islamskie - oświadczył prezydent.

Barack Obama zapowiedział zmianę charakteru operacji wojskowej przeciwko dżihadystom. Nie będzie to juz tylko ochrona amerykańskiego personelu i misja humanitarna ale uderzenie w Państwo Islamskie. Stawiałem sprawę jasno, że będziemy ścigać terrorystów gdziekolwiek się znajdują. Dlatego nie zawaham się uderzyć w Państwo Islamskie zarówno w Syrii jak i w Iraku - mówił Obama.

ZOBACZ TEŻ: Tak Państwo Islamskie buduje struktury na Bliskim Wschodzie>>>

Poza rozszerzeniem skali bombardowań pozycji radykalnych Islamistów prezydent USA zapowiedział zwiększenie wsparcia dla armii irackiej oraz pomoc umiarkowanej syryjskiej opozycji. Obama poinformował o wysłaniu do Iraku kolejnych 500 żołnierzy, którzy w ramach misji szkoleniowych, logistycznych i wywiadowczych.

Te oddziały nie będą prowadzić operacji bojowych. Nie damy się wciągnąć w kolejna wojnę lądową w Iraku- podkreślał.

Podczas wystąpienia Obama wielokrotnie podkreślał, że Stany Zjednoczone nie prowadzą operacji przeciwko Państwu Islamskiemu samodzielnie, ale stoją na czele szerokiej koalicji międzynarodowej walczącej z terrorystami

CZYTAJ TAKŻE: Młode Brytyjki jadą do Syrii na dżihad. Media ujawniają skalę>>>