Pod koniec września w imieniu Euromajdanu nominację otrzymali artystka Rusłana Łyżyczko, dziennikarz Mustafa Najem, aktywistka Jełyzaweta Szczepetylnykowa oraz dziennikarka Tetiana Czornowił.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który zgłosił Euromajdan do nagrody uważa, że jest to kandydat najbliższy ideałom samego Sacharowa oraz celom wyróżnienia jego imienia. - To jest nagroda za odwagę cywilną w stawieniu czoła totalitaryzmowi czy reżimowi autorytarnemu i gotowość zapłacenia za to najwyższej ceny. Ten zryw wolnościowy w obronie godności ludzkiej, w obronie wartości europejskich jest czymś co absolutnie zasługuje na tego małego europejskiego Nobla - powiedział Saryusz-Wolski.

Jak dodał europoseł, sam Sacharow, gdyby żył i był obecny na sali to pewnie oddałby swój głos na nagrodę dla Euromajdanu.

Oprócz ukraińskiego ruchu na krótkiej liście finalistów znaleźli się także Leyla Yunus, aktywistka walcząca o prawa człowieka w Azerbejdżanie oraz Denis Mukwege, kongijski lekarz, który pomaga kobietom, które są ofiarami gwałtów.

Laureat nagrody Sacharowa ostatecznie zostanie wybrany podczas konferencji przewodniczących grup politycznych Parlamentu Europejskiego 16 października. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas sesji plenarnej w Strasburgu 26 listopada.