Donald Tusk przede wszystkim podkreślił znaczenie stosunków Wspólnoty ze Stanami Zjednoczonymi. Wzmocnienie relacji europejsko-amerykańskich uważa za jedną z najważniejszych spraw do załatwienia. Chodzi nie tylko o prace nad porozumieniem handlowym, lecz również o działania o wymiarze geopolitycznym. Europa i Stany Zjednoczone - to jeden świat. Ich współpraca warunkuje utrzymanie globalnego ładu.

ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk rozmawiał z Barackiem Obamą>>>

Szef Rady Europejskiej będzie się koncentrował również na sytuacji gospodarczej krajów ze strefy euro. Za swe wielkie zadanie uznał walkę z kryzysem europejskiej gospodarki. Choć nasz kraj jest spoza strefy wspólnej waluty - przywódcy Europy muszą dbać o wszystkich członków Wspólnoty.

Donald Tusk mówił też dużo o konfliktach zbrojnych toczących się blisko granic krajów członkowskich Unii Europejskiej - zarówno tym na Bliskim Wschodzie, jak i na Ukrainie. Dla Hiszpana sytuacja na Ukrainie jest oczywiście odległa o tysiące kilometrów - mówił w wywiadzie dla polskiej telewizji - Jednak kluczem skutecznego działania jest jednakowe traktowanie wszystkich zagrożeń dla Unii Europejskiej.

Donald Tusk rozpoczął dziś oficjalnie pracę jako szef Rady Europejskiej. W siedzibie unijnej Rady w Brukseli stery przekazał mu odchodzący z tego stanowiska Herman Van Rompuy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Polak został wybrany na stanowisko szefa Rady Europejskiej pod koniec sierpnia przez unijnych przywódców. Będzie to 2,5-letnia kadencja z możliwością przedłużenia.