Jestem jednym z najbardziej doświadczonych uczestników unijnych szczytów, ale dziś czuję się jak debiutant i mam tremę - powiedział nowy szef Rady Europejskiej. Dodał, że chce wykorzystać to spotkanie, by skupić się na dwóch wyzwaniach dla Europy. To pobudzenie inwestycji w Europie i sytuacja na Wschodzie.

Unia Europejska ma dziś zaoferować Ukrainie pomoc finansową w zamian za reformy. Donald Tusk powiedział przed rozpoczęciem spotkania, że konieczne jest też przygotowanie wspólnej, unijnej strategii wobec Rosji. Jej podstawą - jak tłumaczył - ma być nowoczesna, stabilna i niepodległa Ukraina.

Sytuacja jest dramatyczna, dynamiczna i wymaga błyskawicznej reakcji. Ale nie znajdziemy trwałego rozwiązania dla Ukrainy bez odpowiedniej, konsekwentnej, stanowczej i odpowiedzialnej strategii wobec Rosji - mówił szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk powiedział, że ze szczytu powinien popłynąć sygnał wsparcia dla Ukrainy, także finansowego. A wsparciem politycznym jest zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję. Decyzję w tej sprawie podjęli przedstawiciele krajów członkowskich.

Drugie wyzwanie - jak mówił Donald Tusk - to pobudzenie inwestycji w Unii Europejskiej. - Sytuacja gospodarcza poprawiła się od momentu wybuchu kryzysu, ale jeszcze nie jesteśmy w pełni bezpieczni - powiedział szef Rady. Tłumaczył, że Europie potrzeba więcej inwestycji, więcej reform i zdrowych finansów publicznych.

Dlatego dziś oczekuję, że Rada Europejska wezwie do szybkiego ustanowienia Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. To powinno pomóc w pobudzeniu prywatnych i publicznych inwestycji, których Europa naprawdę potrzebuje - podkreślił Donald Tusk. Ma w tym pomóc plan inwestycyjny przygotowany przez Komisję Europejską, rozpisany na 3 lata.

Rzeczywistych pieniędzy, w gotówce jest około 20 miliardów euro, ale za pomocą inżynierii finansowej te pieniądze mają wygenerować kwotę 315 miliardów euro. Europejscy przywódcy mają dziś wezwać Komisję, by przygotowała przepisy, które umożliwią uruchomienie inwestycji w połowie przyszłego roku.