Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Martin Schaefer potwierdził, że niemieccy lekarze przebadali Sawczenko. Jak powiedział, Niemcy i Rosja i porozumiały się w tej sprawie podczas ostatnich negocjacji w Mińsku.

Rzecznik zastrzegł jednak, że w żaden sposób nie może potwierdzić informacji o wynikach badań podawanych przez stronę rosyjską. Rosyjskie media informowały w ubiegłym tygodniu, że niemieccy lekarze ocenili stan zdrowia Sawczenko jako zadowalający.

Niemiecki MSZ nie krył też niezadowolenia z powodu nagłośnienia wizyty niemieckich lekarzy w Rosji. Schaefer powiedział, że Niemcy i Rosja umówiły się na milczenie w tej sprawie, dlatego można tylko żałować, że strona rosyjska nie dotrzymała tej umowy. Rzecznik MSZ dodał, że wysłanie niemieckich lekarzy do Sawczenko miało wyłącznie charakter humanitarny, a nie polityczny.

Ukraińska pilotka wojskowa Nadia Sawczenko od lipca przetrzymywana jest w Rosji w areszcie śledczym. Jest oskarżona o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy. Od grudnia prowadzi głodówkę.