Możliwy przełom w sprawie Grecji? Brytyjski dziennik "Financial Times" na stronach internetowych opublikował nowy list greckiego premiera wysłany dziś w nocy do Brukseli. Aleksis Tsipras zgadza się na prawie wszystkie warunki strefy euro. W zamian chce rozmów o kolejnym pakiecie pomocowym.

Reformy i cięcia wydatków, których zażądali wierzyciele zostaną zaakceptowane przez władze w Atenach - tak wynika z listu greckiego premiera. Aleksis Tspiras zaproponował nieznaczne zmiany, między innymi utrzymanie ulg podatkowych dla greckich wysp i wydłużone w czasie zmiany w systemie emerytalnym. Oferując kompromis grecki premier chce rozpocząć negocjacje w sprawie trzeciego pakietu pomocowego, rozpisanego na 2 lata, który miałby wynieść 29 miliardów euro. Tyle że eurogrupa do tej pory mówiła, że po wygaśnięciu drugiego pakietu, co nastąpiło dziś w nocy, warunki udzielonego kolejnego, międzynarodowego wsparcia będą inne i wymogi będą zaostrzone.

Jak na list zareagowała Bruksela? Jak mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, na razie urzędnicy pismo "analizują".