Daje się wyczuć coraz większą irytację działaniami rządu w Atenach. Premier Aleksis Tspiras miał przywieźć na wczorajszy szczyt plan reform i oszczędności, ale przyjechał z pustymi rękami. Przywódcy eurolandu dali Grecji ostateczny termin. - Porozumienie musi być osiągnięte w tym tygodniu - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ostrzegł, że nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli braku porozumienia między Grecją i wierzycielami, jej wyjścia ze strefy euro i przejścia na drahmę.

- Komisja Europejska jest przygotowana na wszystko. Mamy szczegółowy scenariusz Grexitu - mówił z kolei szef Komisji Jean-Claude Juncker. Zaznaczył, że sam jest zdecydowanym przeciwnikiem wystąpienia Grecji z eurolandu.

- Ale nie będę mógł temu zapobiec, jeśli grecki rząd nie zrobi tego, czego się od niego oczekuje i nie będzie szanować godności greckiego społeczeństwa - powiedział szef Komisji.

Przywódcy eurolandu uzgodnili, że najpóźniej do czwartku Ateny mają przedstawić propozycje reform. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że muszą to być szczegółowe plany. - Potrzebujemy kilkuletniego programu, a pozostało tylko kilka dni - dodała niemiecka kanclerz.

Greckie plany zostaną najpierw przeanalizowane przez ministrów finansów strefy euro. Jeśli program zostanie dobrze oceniony, otworzy to drogę do negocjacji w sprawie kolejnego pakietu pomocowego.

Ale nastroje są raczej pesymistyczne. Świadczyć może o tym zaplanowany na niedzielę szczyt z udziałem nie tylko przywódców eurolandu, ale także liderów wszystkich 28 krajów. - Sytuacja jest naprawdę krytyczna - mówił szef Rady Europejskiej. Donald Tusk tłumaczył, że w przypadku fiaska rozmów, konieczna będzie dyskusja o konsekwencjach dla całej Unii Europejskiej, nie tylko strefy euro.

Jedynym optymistą po wczorajszym szczycie był premier Grecji. - Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze - mówił Aleksis Tspiras. Zapewniał, że rząd dotrzyma wszystkich obietnic i decyzja o przyznaniu Grecji finansowego wsparcia zapadnie do końca tygodnia.