Decyzję o przeniesieniu imigrantów podjął dziś rząd. Kilka dni temu Wysoki Komisarz ONZ do Spraw Uchodźców Vincent Cochetel skrytykował lokalne władze za brak dobrej organizacji.

W parku w centrum stolicy Grecji koczuje w namiotach około pięciuset nielegalnych imigrantów. Alekos Flaburaris - przedstawiciel rządu, odpowiedzialny za wznoszenie budynków, w których mają dostać schronienie - zapewnił, że prace zakończą się do końca tygodnia.

Imigranci będą mieli zapewnioną opiekę medyczną i wyżywienie. Już od kilku dni zajmują się nimi dwa zespoły specjalistów, złożone m.in. z pediatrów, psychologów i pielęgniarek. Rozdawane są darmowe posiłki. Do tej pory władze w Atenach miały problem ze znalezieniem miejsca dla afgańskich rodzin, które spełniałoby wszystkie wymagane standardy. Dopiero współpraca kilku ministerstw przyniosła rozwiązanie.
Od początku roku granice Grecji nielegalnie przekroczyło ponad 107 tysięcy imigrantów. W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w samym lipcu ich liczba zwiększyła się osiem razy.