Wartość negocjowanego obecnie trzeciego programu pomocy dla Grecji ma sięgać 86 miliardów euro.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva powiedziała, że według Brukseli, dotychczasowy postęp w rozmowach jest "satysfakcjonujący", a "konstruktywna współpraca z greckimi władzami powinna pozwolić na dalszy, szybki postęp w rozmowach".

Przewodniczący Komisji Jean - Claude Juncker wierzy w to, że zawarcie porozumienia jest możliwe w tym miesiącu, najlepiej przed 20 lipca.

- To ambitny, ale możliwy plan, jeśli tylko każdy będzie trzymał się zobowiązań podjętych na ostatnim szczycie strefy euro - powiedziała Mina Andreeva.

Grecja, aby otrzymać pomoc finansową, musi zobowiązać się do szeregu reform. Negocjacje są prowadzone przez greckie władze i przedstawicieli wierzycieli - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jeśli rozmowy zakończyłyby się fiaskiem i porozumienia nie udałoby się osiągnąć przed 20 lipca, konieczna byłaby kolejna pożyczka pomostowa dla Aten. Takiego wsparcia udzielono w lipcu z funduszu ratunkowego (EFSM), na który składają się wszystkie kraje członkowskie.