Słowacja jest przeciwko narzucaniu liczb uchodźców, które miałyby przyjąć poszczególne kraje Unii Europejskiej. Taką deklarację złożył szef słowackiej dyplomacji, Miroslav Lajczak. Minister przyznał, że propozycje dotyczące rozwiązania kryzysu migracyjnego, przedstawione przez szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera, zawierają pewne pozytywne punkty. Powiedział jednak, że Słowacja nie zgadza się na narzucanie państwom Unii liczby uchodźców, których miałyby przyjąć. Jest też przeciwna zwiększaniu uprawnień Komisji Europejskiej przy rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.

Jean-Claude Juncker zwrócił się do krajów Unii Europejskiej o przyjęcie 160 tysięcy uchodźców, przebywających teraz we Włoszech, Grecji i na Węgrzech. Powiedział, że Komisja Europejska przygotowała plan rozdzielenia tych ludzi pomiędzy poszczególne kraje członkowskie. Każdy kraj byłby zobowiązany do przyjęcia określonej liczby imigrantów.

Decyzje w tej sprawie miałyby zapaść 14 września na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii. Juncker dodał, że potrzebna jest zmiana unijnych procedur imigracyjnych. Nie należy jednak znosić systemu Schengen.Przeciwko narzucaniu liczby uchodźców wypowiedział się już premier Czech, Bohuslav Sobotka.