Andrzej Duda zabierze głos jako czwarty, po sekretarzu generalnym ONZ oraz prezydentach Brazylii i USA. To rzadka okazja, by dotrzeć z przesłaniem do przywódców innych krajów. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiada, że głównym przesłaniem wystąpienia Andrzeja Dudy będzie "pokój i prawo".

Jak wyjaśnia Szczerski, chodzi o prawo jako gwarancję pokoju, o przestrzegania prawa w tym praw człowieka. To wszystko będzie elementem przewodnim myśli, która podsumuje się słowami, że dzisiaj musimy w relacjach międzynarodowych postawić na to, żeby prawo stało przed siłą - dodał Szczerski.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy planowane jest na około 16.00 polskiego czasu. Po nim polski prezydent ma zaplanowaną serię spotkań dwustronnych z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji, Senegalu i premierem Nowej Zelandii.

Nieoficjalnie polscy dyplomaci mówią, że Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Krzysztof Szczerski nie chciał jeszcze potwierdzić tej informacji. Pan prezydent Duda będzie miał kilka możliwości rozmowy z panem prezydentem Obamą, bo uczestniczy w dwóch okrągłych stołach prowadzonych przez prezydenta Obamę. Co do rozmów bezpośrednich, proszę o cierpliwość, sprawa jest przygotowywana - mówił Szczerski.

W czasie spotkań w ONZ prezydent Andrzej Duda ma też lobbować za przyznaniem Polsce niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść za dwa lata.