Trwają przygotowania do czwartkowego szczytu Unii Europejskiej poświęconego imigracji. W Luksemburgu nad dokumentem końcowym pracują dziś unijni ministrowie do spraw europejskich.  Polski wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski powiedział przed rozpoczęciem obrad , że ocena rosyjskiego zaangażowania w Syrii to jeden z trudniejszych problemów, jaki będzie omawiany na szczycie.

Większość państw Unii Europejskiej skłania się do tego, że Rosja nie jest czynnikiem stabilizującym, tylko destabilizującym sytuację, ale oczywiście jest konieczna rozmowa wewnątrz Unii Europejskiej o tym jak ocenia się zaangażowanie Rosji i rozmowa z samą Rosją - powiedział Trzaskowski.

Zgodnie ze wstępnymi wnioskami ze szczytu, szefowie państw i rządów mają wyrazić zaniepokojenie rosyjskimi atakami na syryjską opozycję oraz tym, że doprowadzą one do dalszej eskalacji napięć w Syrii. Wydźwięk konkluzji jest jednak słabszy niż wniosków po wczorajszym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii.Szefowie dyplomacji zażądali od Rosji natychmiastowego wstrzymania nalotów i wezwali Moskwę, by skupiła się na wspólnym celu, jakim jest znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu.

Relacja odświeża się automatycznie co 30 sekund