Mutar Muthanna Majid, został zatrzymany wczoraj wieczorem na północy Szwecji w mieście Boliden. Rozpoznała go pasażerka autobusu ze względu zdjęcie opublikowane wczoraj w szwedzkiej prasie. Mężczyzna był w towarzystwie innego Szweda , ale obydwaj sprawiali wrażenie zagubionych i nie wiedzących, gdzie chcą jechać.

Jak powiedział szwedzkiemu radiu publicznemu szef Policji Dan Eliasson, mimo zatrzymania, stopień zagrożenia terrorystycznego w Szwecji nie zostaje obniżony i pozostaje na poziomie 4 , w 5-stopniowej skali.

Myślę, że musimy wyjaśnić, czy chodzi o jedną osobę czy o jakąś grupę osób. Dopóki nie uzyskamy pewności w tej kwestii, wolimy, by obecność policji była wzmożona. Także służby specjalne oświadczyły, że sam fakt zatrzymania tej osoby wczoraj, nie jest przesłanką do obniżenia stopnia zagrożenia. Poczekajmy na rozwój sytuacji.

Komisariat policji w Skellefteå, gdzie przetrzymywano wieczorem zatrzymanego, został zamknięty i całą noc pilnowany przez ekipę antyterrorystów. Rano został otwarty.

Według nieoficjalnych informacji szwedzkiej agencji prasowej TT, podejrzenia o zagrożeniu terrorystycznym wyszły na jaw w związku z wykryciem pewnych wrażliwych informacji w zaszyfrowanej wiadomości przekazanej ze Szwecji na Bliski Wschód. Według szwedzkiego radia, mężczyzna to obywatel Iraku.