Szczegółowe kontrole mają zostać wprowadzone na 12 przejściach granicznych łączących Austrię z Węgrami, Słowenią i Włochami. Będą też limity dzienne i godzinowe osób, które będą mogły dostać się do Austrii. Po ich przekroczeniu migranci zostaną zatrzymani na granicy.

- Muszę przyznać, że nie podoba mi się ta decyzja. Sprawdzamy, czy jest ona zgodna z unijnym prawem - powiedział Juncker. Jak dodał, będzie o tym rozmawiał z kanclerzem Austrii Wernerem Faymannem.

Sposoby na rozwiązanie kryzysu migracyjnego, to jeden z tematów rozpoczynającego się dziś w Brukseli unijnego szczytu. Austria - podobnie jak Niemcy - liczy, że przez zaostrzone kontrole graniczne ograniczy falę uciekinierów z południa. - Tak się dzieje, bo nie mamy europejskiego podejścia do problemu. Dziś będę apelował o takie właśnie europejskie podejście - powiedział Juncker.

Ważnym elementem unijnej strategii walki z kryzysem migracyjnym, o którym też będzie mowa na szczycie, jest współpraca z Turcją. Dotychczas wspólny plan działania z Ankarą nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.