Premier Szydło została powitana brawami. We mszy św. wzięło udział około dwóch tysięcy wiernych, spora część miała ze sobą biało-czerwone flagi. Po mszy Szydło spotka się z Polonią.

Reklama

Jak podkreślił w rozmowie z PAP przeor Amerykańskiej Częstochowy z zakonu paulinów Rafał Walczyk, w Doylestown premier Beata Szydło jest pierwszą przedstawicielką najwyższych władz RP, która zawitała do sanktuarium.

To dla nas historyczna chwila, szczególne wydarzenie. Sympatyczne jest też to, że pani premier chce się spotkać z Polonią akurat u nas i możemy w jakiś sposób w tym pomóc. Pełnimy taką samą rolę jak Jasna Góra w Polsce. Jest to miejsce otwarte dla każdego pielgrzyma, czy jest to polityk, czy wędkarz, czy osoba świecka, czy duchowna – powiedział przeor.

Reklama

Sanktuarium w Doylestown rozpoczęło działalność 26 czerwca 1955 roku. Pierwszą kaplicę przebudowano ze stodoły. Główny Kościół został poświęcony 16 października 1966 roku jako wotum na tysiąclecie chrztu Polski z udziałem prezydenta USA Lyndona Johnsona.

W roku 1984 odwiedził Amerykańską Częstochowę prezydent Ronald Reagan. Cztery lata wcześniej był tam wiceprezydent George Bush.

Reklama

W latach 1969 i 1976 przebywał w sanktuarium ówczesny arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła.

Amerykańską Częstochowę odwiedza rocznie według szacunków ok. 300-400 tys. wiernych. Obecnie większość na niedzielnych nabożeństwach to osoby anglojęzyczne, zwłaszcza mające irlandzkie korzenie. Pielgrzymuje tam wielu ludzi pochodzenia filipińskiego, wietnamskiego, a także Haitańczyków, z których wielu nosi polskie nazwiska. Są to potomkowie polskich żołnierzy pacyfikujących z rozkazu Napoleona powstanie niewolników na Haiti.

Sanktuarium w Doylestown ma trzy kościoły. Według przeora główny w samych tylko ławkach mieści 1600 osób, a w sumie co najmniej 2000. Dolny kościół będący kopią cudownej kaplicy Matki Boskiej z Jasne Góry - co najmniej 1300 osób. W kaplicy św. Anny jest miejsce dla 400 osób.

W przedsionku kościoła umieszczono serce premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie jest ok. sześć tys. grobów.

Według przeora sekcja weterańska to największy polski cmentarz wojskowy poza granicami Polski, większy niż pod Monte Cassino. W minionym roku odsłonięto tam tablicę upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej. Są też pomniki m.in. Paderewskiego oraz generała Władysława Andersa.

Premier Beata Szydło złoży w sobotę kwiaty pod pomnikiem katyńskim w Jersey City. Pomnik katyński w Jersey City został oficjalnie odsłonięty we wrześniu 1991. Przedstawia polskiego żołnierza, w którego plecach tkwi bagnet sowieckiego karabinu. Od 25 lat Polonia spotyka się pod tym pomnikiem podczas kolejnych rocznic zbrodni katyńskiej. (PAP)