Jak kilka państw UE, tak jak cała Wspólnota, Niemcy są także celem międzynarodowego terroryzmu. Dlatego mówiłem od dawna - sytuacja jest poważna - powiedział Thomas de Maiziere dziennikarzom. Szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że dotychczasowe wyniki śledztwa wskazują na to, że 17-letni napastnik, który zaatakował pasażerów pociągu w Bawarii, działał sam. Minister de Maiziere powiedział, że zradykalizował się on oglądając w internecie materiały propagandowe dżihadystów.

Potwierdził też, że materiał wideo, który nagrał 17-latek, a zamieściło w internecie Państwo Islamskie (IS) jest autentyczny. Ocenił, że wygląda on na klasyczne pożegnalne wideo zamachowca samobójcy. Zdaniem de Maiziere niejasne jest, gdzie materiał został nagrany. Powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak opublikowała nagranie z deklaracją 17-letniego Afgańczyka, że jest żołnierzem Państwa Islamskiego i rozpoczyna "świętą operację" w Niemczech.

Uchodźca zaatakował w poniedziałek wieczorem siekierą i nożem pasażerów w pociągu regionalnym w okolicach Wuerzburga w Bawarii. Ranił pięć osób, z których dwie nadal walczą o życie.