O podpisaniu umowy prezydent powiadomił podczas spotkania z szefami rosyjskiego MSZ i resortu obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. Obie strony konfliktu syryjskiego zobowiązały się również do "rozpoczęcia negocjacji pokojowych".

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni w całej Syrii ma zacząć obowiązywać od czwartku od godz. 21 GMT (godz. 22 w Polsce). Dodał, że rozejm nie obejmuje grup określanych przez ONZ jako organizacje terrorystyczne. Turecki minister spraw zagranicznych podkreślił, że Rosja i Turcja będą gwarantami przestrzegania rozejmu. Jego zdaniem to bardzo ważne, że gotowość taką deklarują państwa mające wpływ na strony konfliktu syryjskiego.

To porozumienie oznacza, że Rosja zmniejszy liczebność oddziałów w Syrii. Zgadzam się na propozycję ministerstwa obrony, by zredukować naszą obecność wojskową w Syrii - powiedział Putin podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrami spraw zagranicznych i obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. Absolutnie będziemy kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem - zaznaczył jednocześnie.