Oświadczenie MSZ zostało opublikowane w związku z listem Donalda Tuska do szefów państw i rządów przed szczytem UE na Malcie. Szef Rady Europejskiej uznał za niepokojące niektóre deklaracje nowej administracji amerykańskiej, które "stawiają Unię Europejską w trudnej sytuacji". Wezwał do wykorzystania protekcjonistycznego zwrotu USA na korzyść UE.

Reklama

MSZ ocenia, że diagnozy Tuska wskazują na brak długofalowej wizji reformy UE, która jest niezbędna.

"Unia Europejska potrzebuje głębokiej reformy. Wynik referendum brytyjskiego i kontestowanie dorobku UE w wielu państwach członkowskich odczytujemy jako przejaw szerszego niezadowolenia ze stanu UE, a zwłaszcza funkcjonowania jej instytucji i poszczególnych polityk. Dlatego potrzebujemy szczerej dyskusji na temat zmian" - podkreśla resort spraw zagranicznych.

"Sprzeciwiamy się także postrzeganiu przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska nowego prezydenta USA i jego współpracowników w kategoriach zagrożenia" - zaznacza MSZ. Według resortu zestawienie w tym samym akapicie "agresywnej polityki Rosji" ze "zmianą w Waszyngtonie" jest daleko idącym nadużyciem.

Reklama