Polacy walczą o kościół w Essen w Niemczech. Na jego miejscu ma stanąć... blok

| Aktualizacja:

Mówimy o żywym polskim kościele, w którym gromadzi się regularnie półtora tysiąca ludzi w niedziele, a w ciągu tygodnia w tym kościele gromadzi się codziennie ok. 100 osób, co na warunki niemieckie jest fenomenem - komentuje dla PAP ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

wróć do artykułu
  • ~maruś
    (2017-08-16 20:17)
    NO POLSKIE KLECHY MACIE POLE DO POpisU.ZBIERAĆ KASĘ NA WYKUP KOŚCIOŁA.TYLKO CZY WYSTARCZY WAM ODWAGI?
  • ~Vic
    (2017-08-16 07:48)
    @Zuziu K. - bardzo mądry wpis !
  • ~Krzysio50
    (2017-08-14 10:26)
    Mało wam tych pałaców czarów w Polsce? Ludzie nie mają gdzie mieszkać nie ma gdzie ich leczyć ale ciemny lud buduje pod namową szamanów cały czas to nowe pałace i pomijam tu fakt że te nieruchomości należą do Watykanu a oni oddawanie majątku narodowego nazywają patriotyzmem. To szaleństwo a teraz w Niemczech szukacie sensacji już tam oszust Rydzyk szukał to go wynieśli.
  • ~Andrew
    (2017-08-14 08:27)
    Ciekawe czy w muzulmanskim kraju zburzyli by Islamic Center i wybudowali osrodek dla chrzescijanskich terorystow lol.
  • ~Sebastian
    (2017-08-13 23:52)
    Niemcy wstydzą się z 20 lipca 1933 Reichskonkordatu , kanału szczurów biskupa Aloisa Chudala ale nie wyśniliby nawet że polskie mochery zaślepione cenzurą i brakiem wiedzy będą w Essen robić takie cyrki.
  • ~AM
    (2017-08-13 19:24)
    re babcia : no tak , ale Polacy z Essen w chca swojego , po lskie go ko scio la , z kiedzem na ambonie, ktory im powie jak maja zyc, na kogo glosowac, kogo nienawidzic......
  • ~Alterego
    (2017-08-13 19:00)
    Ja mogę pomóc finansowo aby wykupić ten kościół
  • ~gumofiltz
    (2017-08-13 17:17)
    p olacy walcza ..... walczyc to moga w wolsce - u nas jest porzadek - nicht wahr piSSpolaczki ?
  • ~Rajmund K.
    (2017-08-13 16:38)
    Niemcy powinni wysłać policję z pałami na tę hołote. I to szybko ,zanim to robactwo się nie rozzuchwali.
  • ~Dr Astic
    (2017-08-13 16:38)
    Z małymi wyjątkami powinno się w Polsce zburzyć prawie wszystkie kościoły, które powstały po 1939 r., ponieważ są one przejawem totalnego bezguścia i,, gargamelizacji,, architektury sakralnej. Pomijam fakt, że służą szerzeniu guseł i zabobonów.
  • ~Anita
    (2017-08-13 14:55)
    Niech walczą za własne pieniądze. Niech kupią ten kosciół.
  • ~gumoflitz
    (2017-08-13 14:46)
    u nas klecha ma tyle do gadania co adrianek czy brocha - prawo jest prawem = dla wszystkich
  • ~prezes
    (2017-08-13 13:56)
    znakomity wpis "Zuzi K.",gratuluje,jest dokladnie tak jak piszesz.Znam zachod i RFN od 36 lat,wszystkie procesy spoleczne sa dokladnie takie jak je celnie opisujesz.Ciekawe jest,pewnie tez znasz to,ze gdy rozmawia sie z obywatelami zachodu,z Niemcami,to oni uwazaja,ze jest wszystko swietnie,rzad wie co robi,multi kulti jest potrzebne,w szkolach na 25 osobowa klase jest ok.10 Niemcow,reszta kolorowi (bo oni maja te tabuny dzieci)-bardzo fajnie,rodzice mowia,ze sie dzieci "oswajaja" do zycia z innymi rasami,religiami,kulturami.Moze i maja racje,bo jak oni umra to za 40 lat ich dzieci beda juz masowo zyly tylko z innymi kulturami.napotkanie prawdziwego Niemca o nazwisku Mayer,ktory je golonko i pije piwo,bedzie trudne-wiekszosc znajomych bedzie miala na imie Mohamed i bedzie pic herbate.To czeka zachod.Ale w jednym punkcie sie toba nie zgadzam.Piszesz,ze przewroty wojskowe,inna wladza,ktora usunie uchodzcow,silni ludzie na czele panstw,itd.,ze to jest niemozliwe.Uwazam,ze moze byc jednak inaczej.Np. w Niemczech jest ogromna niechec do obecnych porzadkow w d.NRD,tamtejsza ludnosc nie cierpi kolorowych i dochodzi tam do ostrych walk,wysmiano tam tez raz Merkel,byly plakaty,ze "zdradzila".Moge sobie wyobrazic,ze jak posle sie tam jeszcze kilkaset tyciecy kolorowych to ludnosc d.NRD moze nie wytrzymac,moze dojsc do krwawych zajsc ulicznych,a to moze wykorzystac jakis "silny czlowiek",ktory stanie (jak u Brechta Arturo UI) na skrzynce po owocach i powie ludnosci wschodniej,ze on wie jak " z tym zrobic porzadek".I miliony moga go tam poprzec,a potem sila rozpedu znajda sie tez liczni w zachodnich landach (np.w Bawarii),ktorzy moga go poprzec.Partia AfD zaczela taka retoryke ale nie ma silnego przywodcy,poprzedni to byl jakis cichy intelektualista,typu bankier,teraz jest tam jakas zaradna pani,typu businesswoman-to nie sa wlasciwi przywodcy na taki ruch.AfD zaczela tez dosc wczesnie-obecne ilosci kolorowych nie osiagnely jeszcze masy krytycznej.Lewicowo nastawione spoleczenstwo zachodnich landow przykleilo AfD metke faszystow (to samo zreszta mowia o rzadzie PiS w Polsce).AfD to jakis poczatek zmian ale slaby.Jak wybuchnie protest to bedzie zupelnie inna skala.
  • ~wiecej ksiezniczek niz ksiezy - ksieza na ksiezyc
    (2017-08-13 13:26)
    w BRD kosciol to kosciol a nie watykanska mafia
  • ~deubekizacja - kaczor oddaj wille
    (2017-08-13 13:25)
    Polska piSSSzkole, Polskie piSSPrzedszole, Polski Osrodek piSSKultury
  • ~prawdziwy Polak
    (2017-08-13 13:02)
    uwazam, ze nasz kosciol jest tak bogaty, ze smialo mogl wystapic na przetargu i kupic grunt razem z stojacym tam Kosciolem - dlaczego tego nie uczynil ??? a przeciez oprocz Kosciola, mozna bylo tam wybudowac Polska Szkole, Polskie Przedszole, Polski Osrodek Kultury -dlaczego prymas nie dba o swoich wiernych w Essen ?
  • ~Ulla
    (2017-08-13 12:32)
    mnie interesuje tylko jedno : gdzie ci ludzie parkują swoje auta? Ponad tysiąc samochodów, w niedzielę...Czyżby ten kościół dysponował aż tak ogromnym parkingiem ? Co za bzdury !
  • ~babcia
    (2017-08-13 12:08)
    Co za bzdury.Przeciez ten kosciol jest niemiecka wlasnoscia i byl uzyczony Polakom na ich religijne obchody. Jak chca, moga sobie ten kosciol kupic. A prawa do tego kosciola Polacy nie maja. Dlaczego zreszta, mieszkajac w Niemczech, nie sa na tyle zintegrowani aby chodzic do kosciola niemieckiego? Zachowuja sie tak samo jak muzulmanie...
  • ~parafianin
    (2017-08-13 11:35)
    Polscy nawiedzeni dewoci,będą dyktować Niemcom co mają robić z niepotrzebnymi budynkami.po prostu granda.
  • ~slazak
    (2017-08-13 11:33)
    Kosciol to tylko budynek, parafianie znajda sobie inny, moze lepszy a stoi pusty. Mieszkam ponad 30 lat w Niemczech. Musialem pogrzebac rodzicow. i brata. Ksiadz robi to za moj podatek. (3.5%) Musialem tez pogrzebac moich tescow w Polsce. Roznica jest taka, ze polscy ksieza robia bez cienia empatii. Psa bym lepiej potraktowal.

Może zainteresować Cię też: