Polacy walczą o kościół w Essen w Niemczech. Na jego miejscu ma stanąć... blok

| Aktualizacja:

Mówimy o żywym polskim kościele, w którym gromadzi się regularnie półtora tysiąca ludzi w niedziele, a w ciągu tygodnia w tym kościele gromadzi się codziennie ok. 100 osób, co na warunki niemieckie jest fenomenem - komentuje dla PAP ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

wróć do artykułu
  • ~Korki
    (2017-08-13 10:19)
    To tylko w Polsce kościół na kościele stoi. Niech budują mieszkanie dla ludzi, pożyteczniejszy cel.
  • ~olenka
    (2017-08-13 10:01)
    niech Rydzyk kupi ten kościół
  • ~44 dawniej też 44
    (2017-08-13 10:30)
    Kto w ogóle tłumaczył? Nie blok mieszkalny, tylko meczet ofiarny... i pominięto najważniejszą informację, że tym inwestorem jest Arabia Saudyjska.
  • ~Zuzia K.
    (2017-08-13 11:27)
    Ten artykuł ma o wiele większe znaczenie, niż dotyczące tego kościoła (budynku). Pokazuje przyczyny upadku Europy Zachodniej i jej szybko postępującej islamizacji. Kościół katolicki jest w fazie zwijania się, kościoły protestanckie wycięły z Biblii już prawie wszystko. Została okładka z krzyżem, a i z niej krzyż jest usuwany, aby nie drażnić muzułmanów. Powstaje religijna próżnia, w którą islam wchodzi z łatwością, jak rozżarzony nóż w masło. Do tego masowy, ni-czym nieograniczony napływ ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy z Internetu dowiadują się, że czeka tu na nich socjal i że nie trzeba pracować. Kto może, pakuje plecak i jedzie, bo cze-ka go życie jakiego nawet kacykowie plemienni nie mają, a do tego dożywotni wikt, opierunek, mieszkanie, leczenie, bezpłatne szkoły i żłobki dla dzieci z kilku żon oraz kieszonkowe wyższe, niż przeciętne zarobki w np. Europie Wschodniej. Tragedia Europy polega na tym, że jest to proces nieodwracalny. Nawet całkowite zahamowanie migracji nic już nie zmieni. Ci, co przyjechali, będą się rozmnażać jak króliki i ściągać rodziny i znów się rozmnażać. Prasa niemiecka donosiła o pewnym Syryjczyku, który w Niemczech ma 4 żony i 24 dzieci (następne w drodze). Dostaje na rękę 30.030 € miesięcznie (!!!). Oczywiście plus darmowe mieszkania, opieka zdrowotna, przedszkola, żłobki, szkoły etc. Niektórych Niemców trochę to sfrustrowało, bo wyliczyli, że na te 30.030,- € to składa się suma podatków od 92 niemieckich robotników. Ale wszystko jest OK., następni tacy płyną do Niemiec, a Angela M. się cieszy. Potrzebne meczety zastępują coraz mniej potrzebne kościoły. Radość na lewicy, że KK się zwija. Nie dostrzegają niebezpieczeństwa, które to rodzi. Jakieś 1285 lat temu niejaki Karol Młot widział to niebezpieczeństwo. I podjął kroki zaradcze. Teraz jest to niemożliwe. Nawet wstrzymanie migracji i masowe deportacje – nic nie dadzą. Punkt krytyczny został już nieodwracalnie przekroczony. Teoretycznie tylko jedno może powstrzymać ten proces. Przewroty wojskowe w krajach europejskich, dyktatury, zero demokracji (bo to ona napędza ten proces samozagłady) i przelew krwi na większą skale na tle etnicznym. Oczywiście prawdopodobieństwo takiego rozwoju sytuacji jest zerowe. Dlatego jedyny możliwy scenariusz to ten wskazany przez Houellebecq’a w jego znakomitej „Uległości”. To czeka całą Europę. Zachęcam do lektury (można kupić przez Internet, po polsku).
  • ~AM
    (2017-08-13 10:21)
    re: olenka...... Rydzyk to sie niech trzyma Z DALA od Niemiec. To w Niemczech zaczynal "swoja kariere" i wywali go stad zna zbity py..sk.
  • ~ikto
    (2017-08-13 11:20)
    Przynajmniej z tego bloku będzie pożytek! :)
  • ~drugi
    (2017-08-13 10:13)
    Kościoły w Niemczech są utrzymywane z podatków wiernych ( 10%) dochodów. Biskupi diecezji katolickich lub "prezesi" ewangelickich kościołów landowych zarabiająokoło 13-14 tys. Euro miesięcznie, są więc wysoko postawionymi urzędnikami państwowymi i wykonują polecenia państwa.
  • ~O to chodzi
    (2017-08-13 10:56)
    Nauczyli się od Polaków. Przy okazji remontu ulic w centrum Koszalina, zburzono kościół ewangelicki. Co dano w zamian nie powiadomiono mieszkańców.
  • ~AM
    (2017-08-13 10:14)
    re: olenka...... Nie, nie Rydzyk. Ci Polacy, ktorzy o tej kosciol "walcza".
  • ~AM
    (2017-08-13 10:18)
    re: drugi......................Nie spotkalem ani jednego niemieckiego biskupa, ktory zarabia 13-14000 €/ miesiac. Dla mnie byloby OK, dla biskupow ewangielickich, ktorzy maja zone i dzieci.
  • ~parafianin
    (2017-08-13 11:35)
    Polscy nawiedzeni dewoci,będą dyktować Niemcom co mają robić z niepotrzebnymi budynkami.po prostu granda.
  • ~Ulla
    (2017-08-13 12:32)
    mnie interesuje tylko jedno : gdzie ci ludzie parkują swoje auta? Ponad tysiąc samochodów, w niedzielę...Czyżby ten kościół dysponował aż tak ogromnym parkingiem ? Co za bzdury !
  • ~babcia
    (2017-08-13 12:08)
    Co za bzdury.Przeciez ten kosciol jest niemiecka wlasnoscia i byl uzyczony Polakom na ich religijne obchody. Jak chca, moga sobie ten kosciol kupic. A prawa do tego kosciola Polacy nie maja. Dlaczego zreszta, mieszkajac w Niemczech, nie sa na tyle zintegrowani aby chodzic do kosciola niemieckiego? Zachowuja sie tak samo jak muzulmanie...
  • ~wiecej ksiezniczek niz ksiezy - ksieza na ksiezyc
    (2017-08-13 13:26)
    w BRD kosciol to kosciol a nie watykanska mafia
  • ~slazak
    (2017-08-13 11:33)
    Kosciol to tylko budynek, parafianie znajda sobie inny, moze lepszy a stoi pusty. Mieszkam ponad 30 lat w Niemczech. Musialem pogrzebac rodzicow. i brata. Ksiadz robi to za moj podatek. (3.5%) Musialem tez pogrzebac moich tescow w Polsce. Roznica jest taka, ze polscy ksieza robia bez cienia empatii. Psa bym lepiej potraktowal.
  • ~deubekizacja - kaczor oddaj wille
    (2017-08-13 13:25)
    Polska piSSSzkole, Polskie piSSPrzedszole, Polski Osrodek piSSKultury
  • ~AM
    (2017-08-13 19:24)
    re babcia : no tak , ale Polacy z Essen w chca swojego , po lskie go ko scio la , z kiedzem na ambonie, ktory im powie jak maja zyc, na kogo glosowac, kogo nienawidzic......
  • ~Anita
    (2017-08-13 14:55)
    Niech walczą za własne pieniądze. Niech kupią ten kosciół.
  • ~Alterego
    (2017-08-13 19:00)
    Ja mogę pomóc finansowo aby wykupić ten kościół
  • ~gumoflitz