Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w poniedziałek, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.

Reklama
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wstrzymania wycinki
pobierz plik

"Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - podkreślono w komunikacie Trybunału.

Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Reklama

Na stanowisko TSUE zareagował już rząd. Kierownictwo resortu środowiska odniesie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej na wtorkowej konferencji prasowej; planowana jest ona na godz. 9.45 w siedzibie ministerstwa - poinformował rzecznik resortu Aleksander Brzózka. Rzecznik MŚ zapowiedział, że w konferencji mają wziąć udział: minister Jan Szyszko, wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Reklama