W tegorocznym raporcie przygotowanym przez szefa izraelskiego Centrum Szymona Wiesenthala, Polska, razem z Włochami, uplasowała się na wysokiej pozycji, otrzymując notę B, przyznawaną krajom, które podjęły niezbędne środki w celu umożliwienia dochodzenia i ścigania hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. Przy ocenie bierze się pod uwagę m.in. to, czy w badanym okresie w danym kraju udało się doprowadzić do choć jednego skazania albo lub złożenia aktu oskarżenia.

Reklama

Założone w 1977 roku Centrum Szymona Wiesenthala jest organizacją pozarządową działającą przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz UNESCO na rzecz praw człowieka i zachowania pamięci o Holokauście. Instytucja zajmuje się problemami związanymi z rasizmem, antysemityzmem, ludobójstwem, działaniem przeciwko ludności oraz terroryzmem. Centrum noszące imię Szymona Wiesenthala, żydowskiego działacza, słynnego tropiciela hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, inżyniera i architekta, który przyczynił się do ujęcia m.in. Adolfa Eichmanna, jest jedną z największych międzynarodowych żydowskich organizacji broniących praw człowieka.

Od 2001 roku dyrektor biura Centrum Szymona Wiesenthala Efraim Zuroff, izraelski historyk oraz koordynator akcji poszukiwania zbrodniarzy hitlerowskich na całym świecie, wydaje raport zawierający listę najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich. Corocznie publikowany jest także raport Centrum Wiesenthala dotyczący dochodzeń oraz ścigania zbrodniarzy nazistowskich w poszczególnych państwach. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej cyklicznie wysyła do Centrum szczegółowy raport przedstawiający swoje działania w tym zakresie.

Reklama

Rozpiętość przyznawanych ocen, odzwierciedlających uznanie Centrum Wiesenthala dla wysiłków i wyników osiągniętych przez poszczególne kraje w okresie objętym przeglądem, plasowała się w skali od „A” (ocena najwyższa, przyznawana krajom, które przyjęły proaktywne stanowisko w tej sprawie, podjęły wszelkie uzasadnione kroki w celu zidentyfikowania potencjalnych nazistowskich zbrodniarzy wojennych w celu zmaksymalizowania liczby dochodzeń) do „F” (ocena najniższa, przyznawana w sytuacji, gdy dane państwo nie odpowiedziało na przesłany przez Centrum Wiesenthala kwestionariusz, wyraźnie nie podejmując także żadnych działań w celu zbadania podejrzanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych w okresie objętym przeglądem). Działania Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych otrzymały od Efraima Zuroffa najlepszą notę – „A”.

Kraje, które podlegały ocenie Centrum, to: Stany Zjednoczone, Litwa, Kanada, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Chorwacja, Austria, Łotwa, Holandia, Estonia, Kostaryka, Słowacja, Belgia, Włochy, Rumunia, Australia, Węgry, Słowenia, Hiszpania, Serbia, Francja, Argentyna, Brazylia i Chile.