Saint-Laurent zasłynął jako twórca pierwszego damskiego smokingu. Postulat zrównania płci był ważnym motywem jego twórczości. Jak twierdził, moda "ma uczynić kobiety nie tylko piękniejszymi, ale także pokrzepić je, dodać im pewności siebie".

Jako pierwszy kreator mody, zatrudnił na swych pokazach czarnoskóre modelki.

Urodził się w 1936 w Oranie w Algierii. Karierę rozpoczął jako siedemnastolatek, wygrywając międzynarodowy konkurs na projekt sukienki koktajlowej. W wieku 21 lat był już głównym projektantem w domu mody Christiana Diora. W 1962 roku założył własną markę: YSL. Wkrótce stworzył również dostępną w sklepach linię Rive Gauche.

Kreacje Saint-Laurenta zyskały status dzieł sztuki. W 1983 roku stał się pierwszym żyjącym projektantem, którego twórczość pokazano na wystawie w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Podobne wystawy w petersburskim Ermitażu oraz w Pekinie uczyniły go jedną z ikon francuskiej kultury. W 1985 roku uhonorowany został najwyższym francuskim odznaczeniem - orderem Legii Honorowej.

Chwila odejścia Saint-Laurenta na emeryturę w 2002 r. była dla świata mody zakończeniem pewnej epoki. Od tego czasu projektant rzadko pokazywał się publicznie.