"Jeżeli chcemy zatrzymać rozprzestrzenianie się globalnego kryzysu, potrzebujemy świeżego kapiału. Tylko tak można uchronić kolejne państwa przed poważnymi tarapatami" - powiedział wczoraj w Rijadzie szef brytyjskiego rządu.

Brown, który po Arabii Saudyjskiej odwiedzi jeszcze Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, od samego początku swojego bliskowschodniego tournee nie ukrywa, że przyjechał tutaj po pieniądze. Jego zdaniem Europa i Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na ratowanie własnych banków i nie mają już środków na pomoc dla biedniejszych gospodarek, których także nie ominą skutki globalnego krachu.

"Wiemy, że przekonanie państw Zatoki Perskiej zajmie nam trochę czasu. Dlatego tak ważne są rozmowy premiera w cztery oczy z królem Abdullahem i wytłumaczenie mu powagi sytuacji" - komentował wczoraj cytowany przez Agencję Reutera brytyjski superminister ds. biznesu Peter Mandelson. Gra toczy się o wielką stawkę - kilkaset miliardów dolarów na fundusz ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do tej pory z pomocy MFW skorzystały już Ukraina, Islandia czy Węgry. Ale w kolejce już czekają ludniejsze i bardziej niestabilne Pakistan czy Brazylia.

Analitycy nie są zgodni co do tego, jak na prośby Bowna zareagują władcy krajów Zatoki Perskiej. - Choć tamtejsze gospodarki nie odczuwają jeszcze recesji, to z każdym dniem rosną obawy, że globalny kryzys doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na ropę naftową, co natychmiast uderzy w ich interesy. Być może taki argument Browna przekona ich do współpracy - mówi nam analityk Chatham House Keith Myers.

Brytyjski premier liczy, że pomoc krajów Zatoki Perskiej to dopiero początek. Drugim zasobnym w świeżą gotówkę dawcą, na którego bardzo liczy Brown, jest Pekin. Na razie nadzieje na taki obrót sprawy mocno ostudził premier Wen Jiabao. Wczoraj na łamach jednego z rządowych dzienników napisał, że nawet w warunkach kryzysu priorytetem chińskich władz pozostanie własny wzrost gospodarczy. Odczytano to jako jednoznaczną deklarację, że Państwo Środka ani myśli partycypować w kosztach przebudowy międzynarodowego rynku finansów.

Pierwsze decyzje w sprawie globalnych reform ekonomicznych mają zostać podjęte w połowie listopada w Waszyngtonie na specjalnym szczycie dwudziestu największych gospodarek świata.