"Ameryka, przestępczy najeźdźca-krzyżowiec, jest taka sama jak zawsze, więc musimy nadal w nią uderzać" - stwierdza al-Zawahiri na filmie. Ostrzega też Obamę, że w Afganistanie podzieli los prezydenta George'a W. Busha, a także sił radzieckich i brytyjskich.

Terrorysta krytykuje prezydenta-elekta za odwrócenie się od islamskich korzeni i oskarża o wykonywanie rozkazów białych. Jak powiedział, Obama jest "dokładnym przeciwieństwem godnych szacunku czarnych Amerykanów", jak Malcolm X, radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w USA w latach 60.

W nagranie wkomponowano przemówienie Malcolma X, w którym wyjaśnia on, że czarni niewolnicy pracujący w domu białego pana byli bardziej służalczy od tych pracujących w polu. Malcolm X używał tego określenia do opisania przywódców czarnoskórych, którzy według niego nie przeciwstawiali się białym.

Al-Zawahiri oskarża Obamę, ale też poprzednią ekipę Białego Domu - byłego sekretarza stanu Colina Powella i obecną szefową dyplomacji Condoleezzę Rice - że są niewolnikami.

Amerykańskie służby specjalne nie przejmują się tym przesłaniem, choć nie lekceważą zagrożenia, jakie terroryści wciąż stanowią. "Choć Al-Kaida jest coraz bardziej odizolowana, ta grupa wciąż może wyrządzać poważne szkody" - przyznał anonimowo jeden z funkcjonariuszy służb zwalczających terroryzm.