"Czarny piątek" - tak wczorajszą wyprzedaż Wal-Marta określiły amerykańskie media. I to nie dlatego, że elektronika objęta 60-procentową zniżką rozeszła się w parę minut. Na Long Island w Nowym Jorku pod stopami tysięcy dzikich klientów zginął pracownik sklepu.

Tak wyglądało to w środku:

p

Szaleństwo zaczęło się w piątek o świcie. Najbardziej wytrwali czekali w kolejce przed sklepami Wal-Marta już od wieczora poprzedniego dnia. Na Long Island ustawiło się dwa tysiące osób.

Punktualnie o piątej rano sklepy sieci otwarto, a tłum żądny zniżek rzucił się na przecenione zabawki i elektronikę. Na Long Island nikt nie zwrócił uwagi na pracownika sklepu, który po otwarciu drzwi nie zdążył uciec sprzed tłumu.

Gdy oszaleli klienci plądrowali półki i bili się o każdy przeceniony towar, ratownicy reanimowali zdeptanego pracownika. Bezskutecznie. O szóstej rano na półkach nie było już niczego.

Przygnieciony do ziemi i zdeptany przez dziki biegnący tłum to 34-letni Jdimytai Damour. Urodzony na Haiti mężczyzna w Wal-Marcie tylko dorabiał. Przyjaciele mówili na niego "Jimmy". Wspominają go jako "wielkiego gościa, który zawsze się śmiał".

Świadkowie mówią, że policjanci i sanitariusze, poróbujący ratować życie mężczyzny, również zostali podeptani przez klientów. Później na reanimację było już za późno. "O tak, to dzikusy" - komentuje kobieta, która przyszła na wyprzedaż. "Jak żyję, nigdy więcej tego nie zrobię. Żałuję, że w ogóle przyszłam" - dodaje w rozmowie z telewizją CBS.

Czterech klientów, w tym 28-letnia ciężarna kobieta, wyszli ze sklepu z lekkimi obrażeniami. "Z radością donoszę, że nie poroniła i dzieciątko będzie zdrowe" - powiedział telewizji jeden z policjantów.

Zarząd Wal-Marta w odpowiedzi na tragedię wystosował jedynie oświadczenie: "Nasze myśli i modlitwy są w tym trudnym czasie z jego rodziną. Współpracujemy z policją hrabstwa Nassau, która próbuje ustalić, co się stało".

Ale śmierć pracownika nie zakłóciła trwającej promocji. Sklep otwarto ponownie około godziny pierwszej po południu. Nad wejściem witał klientów slogan sieci Wal-Mart: "Satysfakcja gwarantowana".